Motofuar

Yamaha YBR 125 mi? TVS Apache RTR 150 mi?

Yamaha üretimi YBR 125 model motosiklet ile TVS üretimi Apache RTR 150 model motosiklet karşılaştırması

Motor

Motor
4 Zamanlı
4 Zamanlı
Silindir
1
1
Silindir Hacmi
124 cc
147.5 cc
Silindir Çapı
54 mm
57 mm
Strok
54 mm
57.8 mm
Sıkıştırma Oranı
10:1
9.5:1
Maksimum Güç
7.3 kw @ 7800
9.95 kw @ 8500
Maksimum Tork
9.5 Nm @ 6000
12.3 Nm @ 6000
Maksimum Hız
90 km
0 km

Özellikler

Şanzıman
5 Vites / Manuel
5 Vites / Manuel
Yakıt Sistemi
Karbüratör
Karbüratör
Soğutma Sistemi
Hava Soğutmalı
Hava Soğutmalı
Çalıştırma Sistemi
CDI / Elden ve Ayaktan
CDI / Elden ve Ayaktan
Depriyaj Tipi
Islak Tip / Çoklu Plaka
Islak Tip / Çoklu Plaka
Ön Fren
Disk
Disk
Arka Fren
Kampana
Kampana
Frenleme Metodu
El ile (ön) / Ayak ile (arka)
El ile (ön) / Ayak ile (arka)
Güç Aktarımı
Zincir
Zincir

Ölçüler

Ön Lastik
2.75 x 18
90/90 x 17
Arka Lastik
90/90 x 18
110/80 x 18
Yakıt Tankı
13 L
16 L
Ağırlık
114 kg
136 kg
Uzunluk
1985 mm
2020 mm
Yükseklik
1100 mm
1100 mm
Genişlik
745 mm
730 mm
Dingil Mesafesi
1290 mm
1260 mm

Tasarımları ile kullanıcıları çelişkide bırakan, ekonomik gidişleri ve fiyatları ile her bütçeye hitap eden aynı zamanda bir o kadar da kullanışlı olan bu çocuklar kendi aralarında sürekli kapışmakta ve didişmekteler. Konuya açıklık getirmek açısından bu yazımızda geniş bir yelpaze aralığında bu iki motorun özelliklerine, avantajlarına ve dezavantajlarına değineceğiz. Büyük soru: Yamaha YBR 125 mi TVS Apache RTR 150 mi?

Gelin önce dışarıdan bakanların en çok ilgilendiği şey olan tasarımdan başlayalım. Yamaha’nın eski kasa modelleri çok daha yumuşak bir tasarıma sahipti. Klasik yuvarlak bir farı vardı ve mahallenin şeker çocuğu olarak adlandırılabilirdi. Fakat yüksek cc yarış motosikletlerinde kullanılan aerodinamik ve agresif tasarımın, satış stratejisi olarak küçük cc motosikletlere de sıçraması ile birlikte bu tür tasarımlar yaygınlaşmaya ve alıcıların gönlünü kazanmaya başladı. Bu sahada yarışmaya devam edebilmek için YBR’nin de bu furyaya katılması, modern bir görünüm kazanması ve tasarımını agresifleştirmesi gerekiyordu. Bir de TVS’nin bu tasarım ile ortaya çıkıp çok satması ve tutulması YBR takımını bu değişime sürükleyen büyük nedenlerden biri oldu. Öncelikle YBR’ye bakacak olursak eski şeker çocuk imajı büyük oranda değişmiş ve birden fazla özelliğe sahip olduğunu hissettiren bir görünüme bürünmüş. Bu çocuk hem kıvrak olması hem ekonomik olması hem de performansının trafikte sürücüsünü yalnız bırakmaması ile bilinirdi. Fakat eski tasarıma bakarsanız birkaç eksikliğe rastlayabilirsiniz, bunun aksine yeni imaj YBR’ye büyük oranda avantajlar katmış. Agresif tasarımı yolların çılgın delikanlısı olmaya devam edeceğini göstermekte ve diğer rakiplerine göre ufak tefek oluşu kıvraklığının ne denli yüksek olduğunun haberini vermektedir. Yeni YBR deposundan akü karenajına, kafa yapısından egzozuna kadar her noktada değiştirilmiş ve Hintli takibi ile boy ölçüşebilecek duruma getirilmiştir. Fakat buna karşılık TVS’nin cevabı ciddi bir motosiklet. Tam bir canavar olduğunu her haliyle belli eden Apache RTR 150. Eşsiz kuyruk tasarımıyla, keskin depo yapısıyla, estetik egzozuyla TVS ileri seviye commuter motosiklet nasıl olur onu çok açık göstermiş.

Performanslarına geçecek olduğumuzda öncelikle belirtmek isteriz ki bu iki motosiklet arasında 25 cc’lik bir fark vardır ve değerlendirmelerinizi bu kriterleri de göz önünde bulundurarak yapmanız önemlidir. Maksimum güç konusunda tabii TVS önde, 9.95 kw’lik gücüyle, 7.3 kw olan YBR’yi alt ediyor. Ağırlıkları arasındaki 22 kiloluk ciddi fark YBR sürücülerinin motosiklet kontrolünü büyük oranda artırıyor. Boyutları arasında büyük rakamlar yok fakat tasarımı ile TVS daha dolgun hatlara ve daha iri bir yapıya sahip. Yakıt tüketimleri konusuna gelecek olursak, ortalama 2.6 litrelik tüketimi ile YBR, TVS’nin önüne geçiyor. Motor hacimleri, ürettikleri beygir güçleri düşünülecek olursa YBR’nin daha ekonomik bir motora sahip olması aslında beklenilebilir bir durum.

Yedek parça fiyatları arasında o kadar fark olmamasına rağmen, köklü firması ve geniş servis ağı ile TVS’nin önüne geçiyor. Sürüş konforuna gelecek olursak, YBR’nin yeni kasasında aynı sele tasarımını görüyor olmamız, sürücülerin bu seleden memnun olmasına ve rahat olmasına bağlanılabilir. TVS’de geniş bir sele yapısına sahip fakat TVS hakkında önemli bir nokta var ki sürüş konforuna en büyük etken. TVS, Japon rakibine göre ciddi anlamda çok titriyor. Bu ona sürüş konforu açısından bir eksi katıyor ancak bayilerin yaptıkları açıklamalar ışığında görünen o ki yeni TVS’de titreşim sorunu çözülmüş durumda. Yeni modelin kullanıcı yorumları da gösteriyor k titreşim sorunu büyük oranda düşürülmüş ve Japon rakipleri ile yarışabilecek seviyeye gelmiştir.

Rodaj dönemleri etkili yapıldığında sizlerin için maksimum kuvvetlerini sarf edecek olan bu iki motosiklet bir süre daha yollarda kalacağa benziyor. Klasmanlarında performans konusunda açık bir farka sahip olmalarına rağmen, kullanıcıların YBR tercih etmesi için de birçok sebep mevcut. Yakıt sarfiyatı bu konunun başında geliyor. Tasarım konusunda eskiye sadık kalmaya çalışan fakat aynı zamanda ihtiyacı olan agresif görünümü kazanmaya çalışan YBR zor bir işi başarmış gibi görünüyor. İri yapılı sürücülerin üzerinde çok daha rahat edebileceği bir hacme sahip olan TVS ise bu konuda YBR’nin önüne geçiyor. Köklü Yamaha firmasının sağlam imajı, YBR için en büyük destekçilerden biri. Yamaha her alanda kendi kalitesini öne koymayı başarıyor ve en iyi hizmeti sunuyor. Fakat TVS’de sağlamlık konusunda Yamaha’nın çok gerisinde değil. Sert sürücüler TVS ile çılgınca şeyler yapabilir ve birkaç zincir yiyebilirler. Bu arada fabrika çıkışı lastik konusunda uyarımızı yapalım, bu iki motosiklet de sınıfının öncüleri olmasına rağmen, fabrika çıkışı aldığınız tekerlekleri ile burada bahsedilen imajı sağlamayabilirler fakat korkmayın, sakin olun ve lastikleri değiştirin. Nirvanaya ulaşır gibi mükemmel bir sürüşe sahip olacaksınız ve üzerlerinden inmek istemeyeceksiniz. Biz bu iki motosiklet ile de güzel anılar, anlar yaşayacağınıza inanıyor ve gerekli açıklamayı yaptıktan sonra huzurlarınızdan çekiliyoruz.