Motofuar

Yamaha YBR 125 mi? Bajaj Discover 125 ST mi?

Yamaha üretimi YBR 125 model motosiklet ile Bajaj üretimi Discover 125 ST model motosiklet karşılaştırması

Motor

Motor
4 Zamanlı
4 Zamanlı
Silindir
1
1
Silindir Hacmi
124 cc
124 cc
Silindir Çapı
54 mm
54 mm
Strok
54 mm
54.4 mm
Sıkıştırma Oranı
10:1
9.8:1
Maksimum Güç
7.3 kw @ 7800
9.5 kw @ 9000
Maksimum Tork
9.5 Nm @ 6000
10.8 Nm @ 7000
Maksimum Hız
90 km
105 km

Özellikler

Şanzıman
5 Vites / Manuel
5 Vites / Manuel
Yakıt Sistemi
Karbüratör
Karbüratör
Soğutma Sistemi
Hava Soğutmalı
Hava Soğutmalı
Çalıştırma Sistemi
CDI / Elden ve Ayaktan
CDI / Elden ve Ayaktan
Depriyaj Tipi
Islak Tip / Çoklu Plaka
Islak Tip / Çoklu Plaka
Ön Fren
Disk
Disk
Arka Fren
Kampana
Kampana
Frenleme Metodu
El ile (ön) / Ayak ile (arka)
El ile (ön) / Ayak ile (arka)
Güç Aktarımı
Zincir
Zincir

Ölçüler

Ön Lastik
2.75 x 18
2.75 x 17
Arka Lastik
90/90 x 18
3.00 x 17
Yakıt Tankı
13 L
14 L
Ağırlık
114 kg
125 kg
Uzunluk
1985 mm
2012 mm
Yükseklik
1100 mm
1111 mm
Genişlik
745 mm
734 mm
Dingil Mesafesi
1290 mm
1305 mm

Daralan bütçeler, artan teknoloji, azılı bir rekabet. Motosiklet markaları için bu klasmanı değerlerine göre daha çekici kılan şeyler. Trafiğe bulduğumuz yeni alternatifler arasında bu sektör büyük bir bölümü oluşturuyor. Büyük sorumuz Bajaj Discover 125 ST mi yoksa Yamaha YBR 125 mi? Sektöre canavar gibi saldıran Bajaj piyasayı biraz kurcalayacağa benziyor ve küçük cc klasmanlarında rakiplerine ayak uydurabilmesi için de bir takım değişimlere gitmesi gerekecek gibi görünüyor. Tasarım konusunda onunla boy ölçüşebilecek duruma gelen uzak doğu markaları artık sağladıkları sağlamlık ve performans ile de ona yetişiyorlar. Tabi bu durum kullanıcılar için çok iyi bir fırsat sağlıyor. Artan rekabet ortamında markalar birbirleri ile kapışırken ortaya bir çok yeni opsiyon çıkıyor ve bunların arasından da mükemmel olanları kafamızı karıştırıyor. İşte Discover’da öyle bir motor bizim için.

Tasarım konusu biraz tartışmalı görünüyor. Şayet iki motosiklet de oldukça güzel tasarımlara sahip ve bu konuda aynı temayı kullanıyorlar. İkisi de agresif birer görünüm takınmış. Depoda Discover tek parça halinde, YBR ise parçalı bir yapıyı tercih etmiş. Gövdelerinde estetik birer kapak mevcut ve bu kapak YBR’de biraz daha keskin hatlara sahip. İki motosiklet de tatlı birer kuyruk tasarımına sahip. Kafa yapısında yine uzak doğunun izlerini taşıyorlar. Orijinal egzozlarında YBR önde gibi görünüyor. Daha metalik renge ve daha büyük bir kaplamaya sahip. Arka tekerin üzerinde çok şekil bir kaplamaya sahip olan Discover sele tasarımı ile de başarılı görünüyor. Fakat YBR’nin kanıtlanmış rahatlığı yine kendisi hakkında yapılacak yorumları ortadan kaldırıyor. İki motor da birbirine yakın tasarım konsepti seçtiği için yorumun zevke dayalı olması ve objektif olunması nedeni ile genel bilgileri verip seçimi sizlere bırakıyoruz.

Teknik özellikleri karşılaştırarak devam edelim. İki motosiklet de 124 cc hacminde birer motora sahip fakat Discover güç konusunda bir atak yapmış ve 2.2 kw’lık bir fark ile YBR’nin önünde. Bu performansa ulaşmasının birkaç sebebi olabilir. Birincisi Discover çift buji kullanıyor ve bu da ateşlemeyi daha verimli yaptığı anlamına geliyor, ikincisi kendine has bir motoru var ve buna DTSi Twin Spark deniyor, üçüncü olarak Discover’in öne sürdüğü önemli özelliklerinden biri 4 valf olması. Tüm bunlar birleşince, 125 cc ile elde edilen 9.5 kw mantıklı görünüyor. Bazı kullanıcıların yorumu bu gücün uzun vadede motoru yiyeceği yönünde fakat bunu uzun süre kullandıktan sonra gözlemlemek gerek. Bu karşılaşmada YBR gücü ile biraz geri kalıyor. Güç konusunda diğer modeller ile yarışmayan YBR’nin sadece sürücüyü tatmin eden ufak bir miktar ile yetindiği gözlemlenebiliyor. İki motosiklet de ayaktan çalıştırılabiliyor ve bu da akünün bitme durumlarında sürücüde oluşan korkuyu ortadan kaldırıyor.

Boyutlarına bakacak olduğumuzda, iki motosiklet de birbirine yakın depo hacimlerine sahip. Fakat YBR’nin daha hafif olması onu sürüş kolaylığı konusunda bir adım ileri atıyor. YBR sadece genişlik açısından 11 mm önde, onun dışında diğer ölçülerde tamamen Discover önde görünüyor. Bu da iri kıyım sürücülerin Discover üzerinde daha rahat yer bulabileceği anlamına geliyor. Dingil mesafeleri arasında ise ufak bir fark bulunmaktadır.

Yakıt konusunda, Bajaj markası Hindistan’da yakıt tasarrufuna ve sağlamlığa verdiği önem ile biliniyor. Kullanıcılardan alınan yorumlara bakıldığında bunu hak ettiğini görebiliyoruz çünkü Discover’in bir litresi ile 50-55 km gidilebildiğini söyleyen hesaplamalar var. YBR’deki ortalama yakıt tüketimi ise 100 km’de 2.5 litre civarında. Discover yakıt konusunda da öne geçiyor fakat genel olarak yakıttan tasarruf konusu sürücülerden kaynaklanan bir durum olduğu için her sürücü kendi hesabını biliyor. Zira trafik içerisinde yaptığınız ani kalkışlar ve ivmelenmeler motosikletinizin daha çok yakmasına sebebiyet verebiliyor ve yüksek devirlerde kullanmanız yine yakıt tüketimini artırıyor.

Yıllardır Kawasaki ve Honda’ya motor üreten Hindistanlılar, Bajaj markası ile commuter segmentine büyük bir adım atmışlar. YBR’ye göre piyasada henüz taze olan Discover, zamanla kullandığı teknolojinin ve ürettiği gücün ne kadar güvenilir olduğunu gösterecek fakat Yamaha zaten gönüllerde taht kurmuş bir marka olarak yoluna devam ediyor. Eğer Bajaj bu konuda kullanıcılara sunduğu vaatleri karşılarsa Yamaha için zor zamanlar başlıyor demektir. Büyük motosikletlerde kalitesini konuşturan Yamaha, küçük cc motorlarda rakiplerinin artması nedeni ile bu klasmandan topladığı meyvelerin sayısını düşürebilir ya da yitirebilir. Tasarım konusunda ekibimizin görüşü YBR’nin tarafında fakat Discover’ı YBR’den yakışıklı bulan şahıslar da mevcut. Güç açısından motorlar bulundukları konumları büyük oranda belli ediyor ve yarıştırmaya pek bir mahal kalmıyor. Kullandığı yeni teknolojiler ve fikirler ile getirdiği yenilikler sayesinde çok konuşulan Bajaj markası karşılaştırılmayı büyük oranda hak eden bir modele sahip. Bu yarışmanın sonuçlarını ilerleyen yıllarda kesin bir şekilde görecek gibiyiz.