Motofuar

Yamaha CRYPTON mi? Honda Wing Go mi?

Yamaha üretimi CRYPTON model motosiklet ile Honda üretimi Wing Go model motosiklet karşılaştırması

Motor

Motor
4 Zamanlı
4 Zamanlı
Silindir
1
1
Silindir Hacmi
110 cc
97.1 cc
Silindir Çapı
51 mm
50 mm
Strok
54 mm
49.5 mm
Sıkıştırma Oranı
9.3:1
8:1
Maksimum Güç
5.1 kw @ 8000
4.7 kw @ 8000
Maksimum Tork
7.9 Nm @ 5500
7 Nm @ 4500

Özellikler

Şanzıman
4 Vites / Yarı Otomatik
4 Vites / Yarı Otomatik
Yakıt Sistemi
Karbüratör
Karbüratör
Soğutma Sistemi
Hava Soğutmalı
Hava Soğutmalı
Çalıştırma Sistemi
CDI / Elden ve Ayaktan
CDI / Elden ve Ayaktan
Depriyaj Tipi
Islak Tip / Çoklu Plaka
Islak Tip / Çoklu Plaka
Ön Fren
Disk
Disk
Arka Fren
Kampana
Kampana
Frenleme Metodu
El ile (ön) / Ayak ile (arka)
El ile (ön) / Ayak ile (arka)
Güç Aktarımı
Zincir
Zincir

Ölçüler

Ön Lastik
70/90 x 17
2.50 x 17
Arka Lastik
80/90 x 17
2.75 x 17
Yakıt Tankı
4 L
4 L
Ağırlık
102 kg
102 kg
Uzunluk
1870 mm
1910 mm
Yükseklik
1040 mm
1080 mm
Genişlik
675 mm
685 mm
Dingil Mesafesi
1205 mm
1230 mm

Cup’ların efendileri. Mükemmel bir karşılaştırma makalesi daha ve karşımızda iki adet sınıfının en iyi motoru. Honda Wing Go ve Yamaha Cypton. Büyük şehirlerin ücra köşelerindeki köylerde, çiftçi amcamın tarladan eve gitmek için seçtiği, büyükşehirlerin içlerinde ise trafiğin altını üstüne getiren iki canavar. Şekilleri itibariyle zamanında CBR ile asfaltları yakmış olan bıçkın delikanlıları, YZF ile kızların gönlünü almış üniversiteli delikanlıları tatmin etmese de, başlangıç motoru olarak son derece idealler ve tabii ki diğer motorlara ya da diğer klasmanlara göre farklı artıları ve avantajları olmaları sebebiyle hala piyasadalar. Bu iki motorun Çin’li akranları bol ve çeşit çeşit olsa da kaliteleri itibariyle farklarını ortaya koyarak öne geçmeyi başarıyorlar. Sanırım devam eden ekonomik bunalım nedeniyle de bu iki motora yönelim yine yüksek olmaya devam edecek. Bütçenize uygun bir cup tarzı motor bulabilmek piyasada son derece mümkün. Belki komşunuz Ahmet Abi Mondial marka bir cup motorunu satmaya karar vermiştir ve siz de onu almayı düşünmüş olabilirsiniz ama eğer bu karşılaştırmayı yapmış ve bu makaleyi okuyorsanız kafanızda hala soru işaretleri bulunuyor demektir. Size bu konuda verebileceğimiz en iyi bilgi Çin motosikletlerin hiçbirinde bu iki markanın sağladığı hizmeti ve kaliteyi bulamayacağınız. Bugünlerde ne kadar uzak doğu markalar (Hindistan veya Çin) güzel işler başarmış olsalar da siz şansınızı bu iki motosiklet arasında kullanmak istemiş olabilirsiniz. Tamamen saygı duyulması gereken bir konu ve eşeği sağlam kazığa bağlamak da bir o kadar da önemli bir yaklaşımdır. Hadi başlayalım.

Öncelikle tasarımlardan söz edelim. İki motosiklet de son derece “faça” ve dış görünüş tarzları itibariyle pek bir farkları bulunmamaktadır. Motor bloklarında tercih edilen yerler de birbirine yakın ve bu da bu iki motosiklet de ne tür bir sistem kullanılmak istendiği hakkında bize bilgi vermekte. Bir cup motosikletten ne beklenir bilemeyiz ama sele pozisyonları ve genişlikleri açısından oldukça rahat bir sürüş pozisyonuna sahip olduklarını sezdirebiliyorlar. Kıvrımları, gidon pozisyonları ve diğer bilimum tasarımları da oldukça birbirlerinin aynısı bu nedenle kullanıcıya kendilerini seçtirecekleri noktanın daha çok performansları olduğu konusunda daha güçlü tahminlerimiz var. Ölçülerine bakacak olursak Honda Wing Go, Yamaha Crypton’a göre daha büyük ve hacimli bir yapıya sahip. Uzunluk, yükseklik, genişlik ve dingil mesafesi noktalarında Wing Go daha cüsseli bir pozisyonda. Dingil mesafesindeki 25 milimetrelik farka da dikkat çekmek isteriz. Ağırlıkları da aynı olan bu iki motosiklette yine her kilo başına bulunan beygir sayısını hesaplamakta ve kimin daha önde olduğunu bulmakta zorlanmayacağız. Fren sistemleri yine diğer motosikletlerde bulunduğu gibi elden ve ayaktan, yani bu arkadaşlar ciddi cup motosikletler. Fren sistemlerine yaklaştığımızda ön frenin disk ve arka frenin kampana olduğunu görebiliyoruz. Bu aslında iyi bir ayrıntı, kilolarının da fazla olmadığını göz önünde bulundurursak bu iki canavarın fren sistemlerinin son derece tatminkar olduğunu söyleyebiliriz. Çalıştırma sistemleri de yine eski usul elden ve ayaktan. Yani “aman aküm bitti, motoru da vurduramadım yolda kaldım” deme şansınız yok arkadaşlar. Soğutma sistemleri tabii bu iki motosikletten beklenileceği gibi hava soğutmalı ve aslında motor hacimleri itibariyle de bu sistemin pek de beklentileri karşılamaması gibi durumları olmadığını düşünebiliriz. Yakıt sistemleri karbüratör. Evet alırken bunu da göz önünde bulundurmanız tavsiyesi ile devam edelim. İki motosiklette de yarı otomatik şanzıman bulunuyor ve karşılaştırmamızın bu kısmında da bir üstünlük göremiyoruz.

Şimdi gelelim işin en cafcaflı kısmına. Motor güçleri. Hacim itibariyle dikkatinizi çekeriz Honda Wing Go 97.1 cc ve Yamaha Crypton 110 cc. Performans açısından kimin bir sıfır önde başladığını tahmin edebilmeniz hiç de zor olmamalı. Honda Wing Go optimum devirde 4 kw’lık bir beygir gücü sağlarken Yamaha Crypton aynı devirde 5.1 kw’lik gücü ile öne geçiyor. Bu da bir beygir başına düşen kilogramda 5 kiloluk bir fark yaratır ki bu rakam gerçekten fark yaratabilir. Yokuş çıkma operasyonlarınız eğer kilolu biriyseniz Honda Wing Go ile biraz da sıkıntı verici olabilir. İki motosikletin kullanıcıları da motosikletlerinden memnun. Araştırmalarımızda bazı forum sayfalarında Crypton’un fazla yaktığı konusunda tartışmalar bulunmakta fakat biz yine bu tür rakamların kullanıma ve motor bakımına dayalı değişikliklere uğradığını söylemeliyiz.

Bu motosikletler kime gider? “Yazlıkçı adamım, şehirde garajımda zaten BMW 1000RR var canım ne zaman isterse onunla asfaltı yakıyorum ama yazlıkta bulunsun bakkala markete ekmek almaya giderim” diyen yurdumuz vatandaşına gider. “Abi ben öğrenci adamım, motosikletle şekil yapmayı sevmem zaten manitam var ucuza gezcez” diyen boynu bükük üniversite öğrencimize gider. “İşe gitmek için günde 40 km tepiyorum çoğu da trafikte. Harcadığım zamana yazık motosikletle zaten akbile verdiğim paranın aynısını yakarım hem de trafikte serbest olmanın zevkini keyfini sürerim” diyen ofis çılgınlarına gider. “Bu motosikletlerle şekil yaparım egzozu büyütürüm bizim orda kahvehanenin önünden bağırta bağırta geçerim pişti oynayan amcalardan da küfür yerim” derseniz o sizin bileceğiniz iş. Tabii tavsiye edilmez. Saydığımız kitleden de görülebileceği gibi geniş bir kullanıcı yelpazesine ulaşabilecek motosikletler aslında. Güzel ülkemizde cup motosikletlerin imajı pek iyi değil diye düşünmeniz de çok normal. Fakat güzel bir takım kask ve ceketle aslında bu işi ne kadar ciddiye aldığınızı gösterebilir ve otobüste eve huysuz bir şekilde dönmeye çalışan kitleye nispet de yapabilirsiniz.