Motofuar

Mondial 125 ZNU

Teknik Özellikleri

Mondial markasının Scooter tarzında üretilen motosikleti 125 ZNU, 1 silindir 4 zamanlı 124 cc motoru ile 8.7 beygir güç üretiyor.

Motor

Motor
4 Zamanlı
Silindir
1
Silindir Hacmi
124 cc
Silindir Çapı
52.4 mm
Strok
57.8 mm
Sıkıştırma Oranı
9.2:1
Maksimum Güç
6.5 kw @ 7500
Maksimum Tork
9.5 Nm @ 5000
Maksimum Hız
90 km

Özellikler

Şanzıman
Otomatik
Yakıt Sistemi
Karbüratör
Soğutma Sistemi
Fan Soğutması
Çalıştırma Sistemi
CDI / Elden ve Ayaktan
Ön Fren
Disk
Arka Fren
Kampana
Frenleme Metodu
El ile (ön) / El ile (arka)
Güç Aktarımı
Kayış

Ölçüler

Ön Lastik
3.50 x 10
Arka Lastik
3.50 x 10
Yakıt Tankı
5 L
Ağırlık
97 kg
Uzunluk
1891 mm
Yükseklik
1090 mm
Genişlik
872 mm
Dingil Mesafesi
1255 mm

Mondial 125 ZNU. Scooter klasmanında son derece şirin, üst derece tatlı ve şehirlerde cirit atmak isteyen berkeler için üretilmiş bir motosiklet. Bir scooter’dan ne beklersiniz? Tahmin etmemize izin verin. Kıvraklık. İvmelenme. Rahatlık ve saire… Bu motosiklet isteklerinizi büyük oranda karşılayabilecek bir potansiyele sahip. 8.7 beygirlik gücü ile sizi istediğiniz her yere taşıyabilecek bir kapasitede. Aynı zamanda sizinle birlikte sevgilinizi de istediğiniz her yere taşıyabilecek bir kapasitede. Zaten scooter sevecek kadar tatlı bir insansanız büyük ihtimalle sevgiliniz var demektir. Ayrıca 125 ZNU’yu beğenebilecek derecede entelektüel bir zihniyete sahipseniz mutlu birisiniz demektir. Demek istediğimiz şuna bir bakar mısınız? Hadi tasarımdan başlayalım.

Çok tatlı bir seleye sahip bir motosiklet ayrıca son derece rahat görünmesi de cabası. O bir scooter tabii ki rahat olmalı. Grenajlarında da büyük oranda detaylı bir tasarım yatmakta aynı zamanda. Dingil mesafesinin kısa olması da ona katılan artı noktalardan biri çünkü firma motosikletin ellerinden geldiğince hafif olmasını istemiş diye tahmin edebiliyoruz. Bu sayede her bir kilogram başına düşen beygir sayısı da artacağından, sürücüye sunulan sürüş keyfi ve performans da artacaktır. Ön çamurluk ön göğüslük ile muazzam bir uyum içerisinde bulunuyor. Tasarımı ve kıvrımlarının yanı sıra, rengi de büyük oranda göze hoş gelen kısımlardan birini oluşturuyor. Aslında bu motosiklette de Avrupai bir tasarım kullanılmak istenmiş ve Avrupa’daki boydaşlarına benzetilmeye çalışılmış ki bu noktada da motofuar ekibine göre başarılı bir izlenim yakalanmış. Son zamanlarda Çinli üreticilerin güzel işler başardıklarını biliyoruz ve bu motosiklet de tasarım konusunda bu başarılı işlerden birini oluşturuyor. Yumuşak kıvrımlarının yanı sıra ön göğüslüğünde yanlara yerleştirilmiş olan farlar da motosikletin önden görünüşünü tamamlayan seçeneklerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Tabii gidonun üzerinde bulunan klasik tekli farı da unutmamak gerekiyor. 1950 ve 60ların havasını yansıtan bu far sayesinde Marilyn Monroe hayranları da kişiliklerini yansıtmanın bir yolunu bulabilecek gibiler. Kuyruk tasarımı diğer noktalar gibi klasik bir yaklaşıma sahip ve yine motosikletin diğer noktalarını da tamamlayan bir görev üstlenmiş durumda. Kuyruğun ucunda kullanılan çelik görünümlü malzeme sayesinde klasik havalar tam ucundan yakalanıyor. Sanki eski bir Chevy arka tamponu görünümü elde edilmek istenmiş gibi görünüyor. Kuyruğu incelerken dikkatinizi çekeceğimiz noktalardan biri de hava çıkışı. Bu hava çıkışının giriş noktaları önde, sürücünün ayaklarının konumlandığı kısmın arkasında bulunuyor. Bu hava kanalı sayesinde motosikletin motorunun soğutulması sağlanıyor ve bir nebze de olsa soğutma işlemi ileri bir noktaya taşınmış oluyor. Kuyruk incelemesi sırasında dikkatinizi çekecek noktalardan biri de sisy bar. Motosiklet klasik tatlılığını tamamlayan bir sisy bara sahip ve artçı yolcuyu rahatlatacak bir özellik olarak da bu karşımıza çıkıyor.

Performans konusuna gelecek olursak, tek silindirlik 124 cc bir motor hacmine sahip olan bu miniscooter ile çok yollar kat edebileceğinizi tahmin edebiliyoruz. 6.5 kw’lık gücü sayesinde bir scooter’dan beklediğiniz optimum özellikleri karşılayacak bir güçte olması ile birlikte Mondial 125 ZNU yakıt tüketimi konusunda da oyunu sürücüsünden yana kullanıyor. 90 km’lik tavsiye edilen maksimum hızı da son derece uygun bir rakam olarak karşımıza çıkmakta. Karbüratörlü olmasına rağmen bu motosikletin kullanıcıları bir litrelik yakıt ile 30 km gidilebileceği konusunda yorumlarda bulunuyor. Fan soğutmasına sahip olan motosiklet bu konuda bir handikaba sahip olabilir çünkü scooter motosikletler tahmin edebileceğiniz gibi kullanıma bağlı olarak sıcaklıklarını kolayca artırabilirler. Aynı zamanda ayaktan da çalıştırılabilen bu scooter ile “akü bitti yolda kaldım abi” derdi de olmayacak. Frenleme konusunda da boydaşlarıyla benzer özelliklere sahip olan motosiklet pek de geri kalır gibi görünmüyor. Güç aktarımı ise karşımıza kayış olarak çıkıyor. Scooter motosikletler yapıları itibariyle ufak tekerleklere sahipler. Bu motosiklet de onlardan biri ve ıslak yolda ciddi anlamda dikkatli ve yavaş olmanızı tavsiye ediyoruz. Ayrıca fabrika çıkışı tekerleklerin direkt değiştirilmesi gerekiyor. Yakıt kapasitesi maksimum 5 litre olan Mondial 125 ZNU şehir içi kullanım için uygun değerler sunuyor. Zaten yakıt sarfiyatı da ona bu yakıt tankını idareli kullanması gerektiğini söylüyor. 97 kilogramlık ağırlığıyla ZNU yine diğerlerinden pek de farklı olmayan bir ağırlığa sahip.

Kime gider? “Ben entelektüel adamım. Çayımı şekersiz içerim sigarasız içmem. Şehir içinde sakin sakin kullanabileceğim bir scooter arıyorum ve aynı zamanda kişiliğimi de yansıtmalıyım.” diyen arkadaşlarımıza gider. Yine “Ben az yakan makine arıyorum birader. Sevgilim de motosikletten korkuyor. Sisy bar ona güven verir” diyen aşk adamlarına gider. Kahverengi de bir ceket giyersen bu motosiklet aslında kalçandan çıkan dünyanın en güzel tümörü gibi durur. Sen de üstünde güzel durursun. Yani Çin olmasına rağmen Çinli marka kullanma tecrübesi edinmiş motofuar ailesi olarak yokluktan anlarız ve Mondial 125 ZNU’yu tavsiye ederiz. Ama güzel kasklardan kullanmanızı şiddetle tavsiye ederiz. Mevzu bahis can sağlığı ise maddiyatın pek de tartışılabilir olduğunu söyleyemeyiz.