Motofuar

Kuba Superlight 200

Teknik Özellikleri

Kuba markasının Cruiser tarzında üretilen motosikleti Superlight 200, 1 silindir 4 zamanlı 197 cc motoru ile 12.7 beygir güç üretiyor.

Motor

Motor
4 Zamanlı
Silindir
1
Silindir Hacmi
197 cc
Silindir Çapı
63.5 mm
Strok
62.2 mm
Sıkıştırma Oranı
8.3:1
Maksimum Güç
9.5 kw @ 7550
Maksimum Tork
14 Nm @ 6000

Özellikler

Şanzıman
5 Vites / Manuel
Yakıt Sistemi
Karbüratör
Soğutma Sistemi
Yağ Soğutması
Çalıştırma Sistemi
CDI / Elden ve Ayaktan
Depriyaj Tipi
Islak Tip / Çoklu Plaka
Ön Fren
Disk
Arka Fren
Kampana
Frenleme Metodu
El ile (ön) / Ayak ile (arka)
Güç Aktarımı
Zincir

Ölçüler

Ön Lastik
110/90 x 16
Arka Lastik
130/90 x 15
Yakıt Tankı
15 L
Ağırlık
134 kg
Uzunluk
2260 mm
Yükseklik
1110 mm
Genişlik
800 mm
Dingil Mesafesi
1440 mm

Hey! Okuyucu! Arkana yaslan. Çünkü muazzam bir motosiklet incelemesi okumak üzeresin. Kuba Superlight 200. Çok şekil. Çok ciddi ve çok klasik! Cruiser motosikletlere alternatif olarak üretilen bu model diğer boydaşlarına taş çıkartıyor. Gayet kullanışlı ve zevke hitabeden yapısı sayesinde öne geçen özelliklerini saymakla bitiremeyiz. Fakat genel bir bakışla söyleyebileceğimiz bir yargı olması gerekirse, birbirini tamamlayan parçaların bir araya gelerek mükemmel bir motosiklet tarzına ulaşması olarak yorumlayabiliriz. Superlight 200, tartışılası bir motosiklet ve teknik özellikleri de inceleme açısından iştah açıcı görünüyor. Tasarımı ise… Haydi gelin beraber inceleyelim.

Aslında renginden midir bilinmez fakat gözü kaydıran bir tasarıma sahip. Deposunu incelerken gözünüz hop akü kapaklarına kayıyor. Orayı incelerken bir bakıyorsunuz kuyruğa dalmışsınız. Kuyruk sizi egzoza, egzoz sizi motor bloğuna, motor bloğu sizi ön çamurluğa götürüyor. Rengine dikkat edecek olursanız, optimum bir tonda mat siyah kullanılmış olduğunu görürsünüz. Bu renk motosikletin ciddiyetini artırırken aynı zamanda onun yumuşak dokunuşlarına da katkıda bulunuyor. Önde yumurta gibi bir depoya sahip olan motosiklet heybetli olsa da o açıdan şirin bir izlenim yakalıyor. Superlight kelimesi de yazım stili açısından oldukça belirgin bir yer sağlıyor kendine. Hemen yan kapaklara bakacak olduğunuzda 200 cc olduğunu belirten yazının da orada bulunduğunu görüyorsunuz. Kapak da son derece yumuşak kıvrımlara sahip olan üçgen bir biçimde dizayn edilmiş olarak karşımıza çıkıyor. Üzerinde özellikle bulundurulduklarını düşündüğümüz büyük vidalar da motosikletin ciddi ve doğal duruşuna katkıda bulunuyor. Egzoz. En sevdiğiniz kısım olacak. Hemen egzoza atladığımızda mükemmel konumlandırılmış çift egzozun gözünüze sunduğu manzarayı izlemekten kendinizi alıkoyamıyorsunuz. Bu egzozlar sayesinde Kuba Superlight 200’den duyulan sesin ne kadar tatmin edici ve tok olduğunu tahmin edebilirsiniz. Bu konuda ufak bir video araştırması yapmanızı tavsiye ederiz. Bazı kullanıcılar için ses oldukça önemli bir konu olarak görülür. Motofuar ekibi olarak bizim tavsiyemiz çevreyi rahatız etmeyen ve sizi tatmin eden ses aralığında bir tercihte bulunmanız. Egzozun arkasından gözünüze hemen kuyruk yani arka çamurluk çarpıyor. Geniş bir yapıda olan bu çamurluk motosikletin güçlü görünümüne daha çok katkı sağlıyor. Bazı kullanıcılar motosikleti yan taşıma cepleri ile beraber kullanıyor. Amaca yönelik kullanımlar olduğunu tahmin etsek de bu iki seçimin de kendine has güzellikleri olduğunu söylemeden geçemeyiz. Ayrıca öndeki koruma camının kullanımı da kişiden kişiye değişebilmekte. Eğer aerodinamik konusuna takıntılıysanız ve motosikleti sürerken özellikle kış aylarında bağrınıza soğuk yemek istemiyorsanız camı kullanmayı tercih edebilirsiniz. Fakat “Ben arkadaki cepleri çıkardım, öndeki camı da söküp daha sportif, koşucu bir tarz yakalamak istiyorum” derseniz tamamen sizin tercihiniz deriz ki güzel bir seçenek olabilir. Ayrıca cruiser tarzında olduğu için motosikletin şasisinden bir parçayı gidonun altından görebilmeniz mümkün. Göstergesi çift kadranlı olarak ve farı da klasik tek yuvarlak tip olarak görülebiliyor. Klasik far motosikletin, eski cruiser çete ruhunu yansıtması açısından son derece yerinde olmuş ve tasarımın diğer kısımlarını tamamlayan bir yapıya sahip. Motosikletin dışından görünen, alıcı gözle bakıldığında insanın karşısına çıkan kısımları genel hatlarıyla bu şekilde. Şimdi de yakıt sarfiyatı ve performans konularına geçelim.

Öncelikle 4 zamanlı olan motor tek silindirli bir yapıya sahip. Silindir hacmi 200 cc olarak düşünülse de tam rakam 197 cc. Kuba Superlight 200 bu hacimdeki motoru sayesinde size dolu dolu bir 12.7 beygirlik güç üretebiliyor. Bu gücün 134 kilogramlık bir koca oğlan için ne kadar tatmin edici olduğu konusu tartışılabilir fakat bunu yeterli bulan sürücüler de var ki zaten bu cihaz küçük bir cruiser ne bekliyorsun diye sorarlar adama. Yakıt sistemi karbüratör bu da demek oluyor ki yolda kalırsanız motosikleti yokuş aşağı vurdurarak çalıştırabilirsiniz. Soğutma sistemi yağ soğutması olarak bulunuyor bu da ne havadan kötü ne de sudan iyi bir performans sağlıyor. İkisinin arasında bir sistem de zaten size “Eh yeter” dedirtiyor. 15 litrelik yakıt tankı size 200 cc’lik bir motosiklet için yeterli kapasiteyi sağlıyor. Eğer uzun yolculuk düşünüyorsanız bu tankı göz önüne alıp rahatlıkla çıkabilirsiniz. Boyutlarına bakılacak olursa aslında pek de büyük bir motosikletten bahsetmiyoruz. 1110 mm’lik yüksekliği pek de ciddi bir rakam gibi görünmüyor fakat bilirsiniz motosiklet ne kadar yere yakınsa o kadar daha basit bir kontrol sağlar. Bu nedenledir ki motor bloğu da aşağıda konumlandırılmış. Yükün çoğunun aşağıda olması motosikletin daha rahat yatırılmasına olanak sağlıyor. Bu motosikletin kullanıcıları da titreşim konusunda oldukça olumlu yorumlar yapıyorlar onu belirtmek isteriz.

Kime gider? Kuba Superlight 200 orta sınıfta yer alıyor. Aslında kendisini öne çıkaran büyük bir özelliği yok. Beygiri yüksek? Hayır. Hafif? Cık. Çok az yakıyor? Olmadı. Biraz şundan biraz bundan her türlü diyebildiğimiz özelliklere sahip. Ortalama bir ağırlık. Ortalama bir yakıt tüketimi. Ortalama bir hız. “Kardeş ben biraz ondan biraz bundan istiyorum. Belki uzun yolculuğa çıkarım. Zaten şehir içinde okula gideceğim. Ortalama yaksın” diyenlere gider. Güzel motosiklet biz motofuar ailesi olarak denenmeye değer olarak görüyoruz. Kazasız sürüşler, tatminkar gazlamalar dileriz.