Motofuar

Honda CBR 125R mi? Yamaha YZF-R125 mi?

Honda üretimi CBR 125R model motosiklet ile Yamaha üretimi YZF-R125 model motosiklet karşılaştırması

Motor

Motor
4 Zamanlı
4 Zamanlı
Silindir
1
1
Silindir Hacmi
125 cc
124 cc
Silindir Çapı
58 mm
52 mm
Strok
47.2 mm
58 mm
Sıkıştırma Oranı
11:1
11:1
Maksimum Güç
9.8 kw @ 10.000
11 kw @ 9000
Maksimum Tork
10.4 Nm @ 8.000
12 Nm @ 8000

Özellikler

Şanzıman
6 Vites / Manuel
6 Vites / Manuel
Yakıt Sistemi
Enjeksiyon
Enjeksiyon
Soğutma Sistemi
Su Soğutmalı
Su Soğutmalı
Çalıştırma Sistemi
CDI / Elden
CDI / Elden
Depriyaj Tipi
Islak Tip / Çoklu Plaka
Islak Tip / Çoklu Plaka
Ön Fren
Disk
Disk
Arka Fren
Disk
Disk
Frenleme Metodu
El ile (ön) / Ayak ile (arka)
El ile (ön) / Ayak ile (arka)
Güç Aktarımı
Zincir
Zincir

Ölçüler

Ön Lastik
100/80 x 17
100/80 x 17
Arka Lastik
130/70 x 17
130/70 x 17
Yakıt Tankı
10 L
11 L
Ağırlık
127 kg
140 kg
Uzunluk
1985 mm
1955 mm
Yükseklik
1135 mm
1065 mm
Genişlik
710 mm
680 mm
Dingil Mesafesi
1310 mm
1355 mm

Benim şeklim olsun, motorum az yaksın, kullanması zor olmasın diyen arkadaşlarıma göre olan iki mükemmel motosiklet. Kafeye gidersiniz önüne park edersiniz, “Oo. Racing şekli.” tarzında yorumlar alırsınız. Okula gidersiniz kapısına park edersiniz, kaskınızı çıkarırken arkadaşlarınız hayran gözlerle size bakar, kızlar arkanızdan dedikoduya başlar. Özellikle motosikletten pek anlamayanların göz bebeklerini büyüten bu bebekler, birçok noktada yine birbirlerinden ayrılıyorlar ve azılı bir kapışma söz konusu oluyor. Genel hedef kitlesi, motosiklete yeni başlayan ve “Ben commuter ya da scooter kullanmam kardeşim.” diyen arkadaşlarımız olan iki küçük cc racing tarzı motosiklet. Büyük soru, YZF-R125 mi CBR125R mı?

Her zaman olduğu gibi, tasarımdan başlıyoruz fakat bu karşılaştırma tasarım konusunda biraz farklı çünkü her ne kadar CBR şekil bir motosiklet olsa da YZF sokakta görüldüğünde, ağızları açık bırakıyor insanların boyun fıtığı olmasına sebebiyet veriyor çünkü estetik, agresiflik ve yarış bu motosikletin tasarımında buluşturulmuş. YZF’nin gövdesi, Yamaha’nın şampiyonu R6 modelinden esinlenilerek yapılmış ve deponun altında motoru tamamen kaplayan parçalar halinde gözünüze gerçekten kusursuz bir şölen sunuyor. Yarış ruhunu yansıtan kafa yapısı oldukça aerodinamik ve kolayca rüzgarı delip geçeceğe benziyor ayrıca YZF’nin kafasında büyük motosikletlerde de gördüğümüz hava girişi var. Yamaha ailesinin yarış genlerini taşıyan YZF tasarım konusunda gerçekten kullanıcıları tatmin ediyor. CBR tasarım konusunda göz bebeklerinizi oynatan bir tasarıma sahip değil. Onun yerine daha oturaklı, YZF’ye göre daha az dikkat çeken, onun yanında gölgedeki gizli bir samuray gibi duran bir motosiklet. Fakat ilk kısımda saydığımız o dikkat çekici özelliklere tabii sahip. Büyük cc abilerinden ablalarından esinlenilmiş bir egzoz CBR’de de kendisini gösteriyor. Sade ve estetik büyük bir karenaj, kalın keskin bir kuyruk yapısı ile CBR gerçekten güzel bir motosiklet.

Güç kısmına geldiğimizde, YZF’nin CBR’den biraz daha kuvvetli olduğunu görüyoruz. Aralarında 2 kw’lık bir güç farkı söz konusu ve bu durum, almayı düşünen arkadaşlarımızın aklını kurcalayabiliyor. Fakat ağırlıklarına baktığımızda 13 kilogramlık bir fark bulunmakta ve bu CBR’yi biraz daha hafif kılıyor. Ayrıca iki motosiklet de enjeksiyonlu olmasına rağmen CBR, YZF’den çok daha az yakıyor ve maksimum hızları arasında yüksek bir rakam yok. Sonuç olarak iki motosiklet de 125 cc olduğu için, abilerinin sağladığı güçleri ve hızları sağlayamıyorlar, eğer performans arayan bir sürücü iseniz bu iki motosiklet, sundukları görüntülere rağmen performans beklentinizi karşılayamayabilirler. Kullanım açısından baktığımızda, sele yüksekliği YZF’de gerçekten yüksek. Eğer en azından orta boylu bir sürücü değilseniz ve YZF ilk motosikletiniz olacaksa, zor zamanlar sizi bekliyor şayet trafik içerisinde tecrübe kazanmadan seyahat etmeniz, dur kalk yapmanız bu motosiklet ile biraz güç. Bu motorla yeni başlayanları hedef alan Yamaha’nın neden böyle bir şey yaptığını ekip olarak biz çözemedik. Sanıyoruz ki racing tarzı oturuş sağlaması ve yarış ruhunu dışarıya sürücüsü ile birlikte yansıtması için. Fakat CBR için bu durum söz konusu değil, sele yüksekliği düşük, hafif ve yol tutuşu son derece muazzam olan CBR tam bir başlangıç seviye motoru olduğunu kanıtlıyor ve Honda güvenini size hissettiriyor. Bu rahatlığı CBR’yi sadece bir yarış tarzı motosikleti olmaktan çıkarıp onun her alanda kullanılabilmesine olanak veriyor. İşinize, okulunuza hatta uzun yola rahatlıkla tercih edebileceğiniz CBR’nin, çelik bir şasiye sahip olması ile kaza ve yamulma durumlarında şasisinin düzeltilmesi mümkün oluyor. İki motosiklet için de yedek parça fiyatlarını yorumlayacak olursak, bütçe arayanlar için çılgın fiyatlar sizleri bekliyor diyebiliriz. Orijinal parçalar, oldukça pahalı gelebilir aman dikkat.

Son tahlilde, bu iki canavarın güçlerini, tasarımlarını ve diğer öne çıkan yönlerini size sunup karşılaştırdık. Daha güçlü bir motor sunan Yamaha YZF-R125’in karşısında, sürüş kolaylığı ve konforu sunan Honda CBR 125R. Başlangıç motorları olarak ideal seçimler ve yine emsallerine göre hatırı sayılır derecede önde gelen modeller. Yaptığımız karşılaştırma ve verdiğimiz bilgiler ışığında umarız kendiniz için optimum seçimi yapmanıza yardımcı olmuşuzdur.