Motofuar

Honda CBF 150 mi? Yamaha YBR 125 mi?

Honda üretimi CBF 150 model motosiklet ile Yamaha üretimi YBR 125 model motosiklet karşılaştırması

Motor

Motor
4 Zamanlı
4 Zamanlı
Silindir
1
1
Silindir Hacmi
149 cc
124 cc
Silindir Çapı
57.3 mm
54 mm
Strok
57.8 mm
54 mm
Sıkıştırma Oranı
9.1:1
10:1
Maksimum Güç
8.5 kw @ 7.500
7.3 kw @ 7800
Maksimum Tork
12.5 Nm @ 5.250
9.5 Nm @ 6000

Özellikler

Şanzıman
5 Vites / Manuel
5 Vites / Manuel
Yakıt Sistemi
Karbüratör
Karbüratör
Soğutma Sistemi
Hava Soğutmalı
Hava Soğutmalı
Çalıştırma Sistemi
CDI / Elden ve Ayaktan
CDI / Elden ve Ayaktan
Depriyaj Tipi
Islak Tip / Çoklu Plaka
Islak Tip / Çoklu Plaka
Ön Fren
Disk
Disk
Arka Fren
Kampana
Kampana
Frenleme Metodu
El ile (ön) / Ayak ile (arka)
El ile (ön) / Ayak ile (arka)
Güç Aktarımı
Zincir
Zincir

Ölçüler

Ön Lastik
80/100 x 18
2.75 x 18
Arka Lastik
90/90 x 18
90/90 x 18
Yakıt Tankı
13 L
13 L
Ağırlık
141 kg
114 kg
Uzunluk
2075 mm
1985 mm
Yükseklik
1135 mm
1100 mm
Genişlik
750 mm
745 mm
Dingil Mesafesi
1335 mm
1290 mm

Yakıt fiyatlarının alıp başını gittiği, trafik sorunlarının istikrarlı bir şekilde arttığı bu günlerde, 150 cc ve üzeri motosikletlere yapılan KDV, ÖTV zammı da düşünülünce insanların aklına gelen en büyük çözümlerden biri: düşük cc bir motosiklet satın almak. Özellikle İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlerde ciddiyetini korumaya devam eden trafik sıkışıklığı sorunları gün geçtikçe insanları bu opsiyonlara doğru yöneltmekte ve onlara motosiklet hakkındaki tabularını yıktırmaktadır. Ayrıca arz & talep dengesine dayalı olan ekonomik sistemimizde dengelerin oldukça bozulması, orta ve alt sınıfın ortalamanın altında bir bütçeye sahip olmaya başlaması insanları tutumlu olmanın yollarını aramaya itmektedir. Kendiliğinden gelişen bu önemli noktalar sayesinde bugünlerde düşük cc motosikletler kullanmak son derece rağbet gören bir sektör olma halini almıştır. Bu yazımız sizlerin zihinlerinde bir fikir oluşturma ve seçeneklerinize açıklık getirme maksadı taşımaktadır.

Öncelikle karşılaştırmasını yapacağımız iki motorumuzu genel hatlarıyla tanıtalım. Honda CBF150 ve Yamaha YBR125. Bu iki canavar, pazarın düşük cc commuter ihtiyacına son derece iddialı bir şekilde yanıt vermekte ve kaliteleri ile yıllardır sahip oldukları pozisyonları korumaktadırlar. Japon üreticiler tarafından öyle çekişmeli bir yarış söz konusudur ki, bu iki motosiklette yüksek cc motosikletlerde kullanılan teknolojilere rastlamak mümkün olabilmektedir. Sağlamlıkları ile öyle iddialıdırlar ki motosiklet tutkunları bu makinalar ile ülke turları bile düzenlemektedirler. Her noktaya hitap edebilme kabiliyetleri sayesinde sokaklarda ve caddelerde sayıları çok yüksek oranlarda görülmektedir. Yakıt tüketimleri ve fiyatları düşük bütçe sahibi alıcıları cezbederken, kıvrak ve hafif olmaları şehir içerisinde çok seyahat eden sürücülerin işine oldukça yaramaktadır. Düşük parça fiyatları ve geniş teknik servis ağları sayesinde müşteri kitlelerinin bu ihtiyacını da gidermektedirler. Her iki şirket de satış sonrası takipleri ile arkadaş aralarında sohbetlere konu olmuşlardır. Bunca iyi noktayı bir araya getirmek ayrı bir başarı olsa da, inceleyeceğimiz süreç içerisinde en iyi kombinasyonu kimin yapmış olduğunu hep birlikte göreceğiz.

Yakıt konusundan başlayacak olursak, bu iki motosiklet arasında tüketim açısından kayda değer bir fark bulunmamaktadır. Şanzıman oranlarındaki doğruluğun verdiği bir özellik olarak CBF150, 149 cc olmasına rağmen yakıt tüketiminde 100 cc motosikletlere benzer bir seviyede bulunuyor. Ortalama olarak söyleyecek olursak 100 kilometrede CBF150 2.4-2.9 arası, YBR125 ise 2.4-2.8 arasında bir yakıt tüketimi gerçekleştirmektedir. Bu yakıt tüketimini göz önüne alacak olursak 25 cc olan hacim farkı CBF150’de rakamlara, 8.5 kW maksimum güç @ dakika başına 7.500 devir ve YBR125’te 7.3 kW maksimum güç @ dakika başına 7.800 devir olarak yansımaktadır. Ayrıca maksimum tork 12.5 Nm @ 5.250 devir olarak CBF150’de belirtilmekte ve 9.5 Nm @ 6.000 devir olarak YBR125’te gösterilmektedir. Bu veriler az da olsa iki motosiklet arasında kısmen hissedilebilir bir güç farkı olduğunu ortaya koymaktadır. İki motor da hava soğutmalı ve 4 zamanlı yapıya sahiptirler ve tek silindir ile bu güçleri sağlarlar.

Kullanımları açısından değerlendirdiğimizde, iki motosiklet de titreşim emme konusunda oldukça başarılı olmasına rağmen, kullanıcılar CBF150’nin geniş selesi sayesinde uzun yolculuklar için daha elverişli olduğunu iddia etmektedirler ancak daha önce de belirttiğimiz gibi YBR125 ile de ülke turları organize edilmiş ve yapılmıştır. Bulundurduğu karşı krank-şaft dengeleyici özelliği sayesinde YBR125’te titreşimini minimuma indirmiş durumdadır. Balans mili ve dengeli krank bağlantı noktalarının getirmiş olduğu bir ayrıcalık olarak CBF150 sürücülerine oldukça yumuşak ve sessiz bir sürüş keyfi sunabilmektedir. Ancak CBF150, artçı açısından pek rahat bir yolculuk sunmayabilir zira kısmen rahatsız bir arka koltuğa sahip fakat bu durum YBR125’te karşımıza farklı bir biçimde çıkıyor. İri kıyım iki yolcunun üzerinde pek de rahat edemeyeceği bir sele uzunluğuna ve genişliğine sahip bir yapısı bulunuyor. Yoğun trafik içerisinde kullanırken YBR125 sürücüsünün daha rahat edebileceği kanısına, geniş gidon turu göz önünde bulundurularak varılabilir ancak bu iki motosiklet de commuter olma özelliği taşımakta ve kıvraklık görevlerini son derece mükemmel biçimde yerine getirmektedirler. Hafiflik ve iki teker arasındaki mesafenin kısa olması konusunda YBR125 önce geçiyor ve sürücüsüne oldukça rahat bir motosiklet kontrolü sunuyor. Ayrıca 125 cc klasmanında YBR125 denge konusunda kendini kanıtlamış durumda ve listenin en üstünde yer alıyor.

YBR125’in öne geçtiği diğer konular ise CBF150’nin fazla yağ tüketimi ve süreğen hızlarda teklemesi olarak karşımıza çıkıyor. Öyle ki CBF150’nin bin kilometrede 0.4 litre yağ yaktığını iddia eden sürücüler dahi bulunuyor fakat bu konu hakkında diğer kullanıcıların yorumu ise motosikletin performansının üzerinde kullanıldığı kanısında, zira CBF150 devir kesici bulundurmuyor ve yüksek hızlara çıkmayı engelleyemiyor. Sabit hızlardaki tekleme konusunda ise Honda yaptığı deneylerde sorunun karbüratör tahliye hortumundan kaynaklandığını ve araç hızı ile rüzgar etkisinden dolayı karbüratörün etkili beslenemediğini, bu nedenle de motora fakir karışım sağlandığını görmüştür. Sorunun üretimden kaynaklandığını kabul eden Honda tüm CBF150 motosikletlerin hortum değişimlerini üstlenmiştir.
Sağlamlıkları ile sektöre damgalarını vuran Honda ve Yamaha, bu klasmanda da ezeli bir rekabet içerisindeler. Adım attıkları her alanda başarılarını ortaya koyan bu iki Japon, yine motosiklet ve commuter denince akla gelmektedir. Tabi ki her karşılaştırmada olduğu gibi burada da karşımıza birbirlerine karşı sağladıkları artılar ortaya çıkmaktadır. Elimizden geldiğince doğru analizler ve güvenilir kaynaklardan elde ettiğimiz bilgiler sağladık, ancak karar her zaman sürücüye aittir. Bu iki motosiklet arasında seçim yapmak oldukça güç olsa da, köklü geçmişleri ve sağlam yapıları, yapılan seçimi haksız çıkarmayacak kadar iddialıdır.