Motofuar

Honda CBF 150 mi? TVS Apache RTR 150 mi?

Honda üretimi CBF 150 model motosiklet ile TVS üretimi Apache RTR 150 model motosiklet karşılaştırması

Motor

Motor
4 Zamanlı
4 Zamanlı
Silindir
1
1
Silindir Hacmi
149 cc
147.5 cc
Silindir Çapı
57.3 mm
57 mm
Strok
57.8 mm
57.8 mm
Sıkıştırma Oranı
9.1:1
9.5:1
Maksimum Güç
8.5 kw @ 7.500
9.95 kw @ 8500
Maksimum Tork
12.5 Nm @ 5.250
12.3 Nm @ 6000

Özellikler

Şanzıman
5 Vites / Manuel
5 Vites / Manuel
Yakıt Sistemi
Karbüratör
Karbüratör
Soğutma Sistemi
Hava Soğutmalı
Hava Soğutmalı
Çalıştırma Sistemi
CDI / Elden ve Ayaktan
CDI / Elden ve Ayaktan
Depriyaj Tipi
Islak Tip / Çoklu Plaka
Islak Tip / Çoklu Plaka
Ön Fren
Disk
Disk
Arka Fren
Kampana
Kampana
Frenleme Metodu
El ile (ön) / Ayak ile (arka)
El ile (ön) / Ayak ile (arka)
Güç Aktarımı
Zincir
Zincir

Ölçüler

Ön Lastik
80/100 x 18
90/90 x 17
Arka Lastik
90/90 x 18
110/80 x 18
Yakıt Tankı
13 L
16 L
Ağırlık
141 kg
136 kg
Uzunluk
2075 mm
2020 mm
Yükseklik
1135 mm
1100 mm
Genişlik
750 mm
730 mm
Dingil Mesafesi
1335 mm
1260 mm

Fiyatlarıyla cebe uygun, yakıt tasarrufu ile hesap yaptırmayan, performansı tatmin eden ve kıvraklığı ile trafikte rahat ettiren canavarlar. O kadar yaygınlar ki, 200 metre aşağıdaki sokakta bunlardan bir tane bulmanız mümkün. Bahsettiğim şey tam da aklınıza gelen şey. Düşük cc kıvrak commuter motosikletler. Onlar bir motosikletin üstlenebileceği her işin sorumluluğunu üzerlerine alabilir ve büyük bir kolaylıkla başarabilirler. Özellikle büyük şehirler onların uzmanlık alanıdır. Başlangıç motosikletleri olarak da kullanılabilirler çünkü son derece rahat bir sürüş kalitesine sahiptirler. Sizlerin de yüreğini kıpırdatan bu özelliklere sahip motosikletlerden bugün karşılaştıracağımız çift TVS Apache RTR 150 ve Honda CBF 150. Oldukça heyecan dolu bir mücadele ve üstünlüklerle dolu bir kapışma. Büyük sorumuz, CBF mi Apache mi?

Bu iki motosikleti gördüğümüz anda aklımıza gelecek olan ilk değerlendirmeden yani tasarımlarından başlayacak olursak, agresif olma ödülünü Apache kazanıyor. Asi bir fara sahip olan Apache uzak doğu ruhunu yansıtırken hacimli yapısıyla göz dolduruyor. Deposunun üzerinde pençeye benzer ufak bir karenaja sahip olan Apache yine akünün üzerindeki agresif kaplamadan artı puanlar kazanıyor. Kuyruk estetiği Apache’ye büyük bir avantaj kazandırırken artçı tutamaçlarının özgün şekli ona karizma kazandırıyor. Genel hatları ile tasarım piramidinde durağandan çok agresif bir yapıya sahip olan Apache, yolların çılgın sürücüleri için önde gibi görünmekte. Karşılaştırmaya devam edecek olursak, tasarım konusunda CBF mi yoksa Apache mi? CBF 150, Honda’nın commuter piyasasındaki altın atı. Fakat tasarım kısmında CBF gönülleri fethediyor mu? Apache mi güzel yoksa CBF mi? Öncelikle şunu belirtelim, bu klasmanda saldırgan tasarım anlamında Apache’ye yetişebilen yok. Fakat CBF de tasarım ile gönül kazanabilir ve kendisini sevdirebilir bir formda. Oldukça aerodinamik ve estetik bir kafa, daha sade bir depo yapısı, daha ciddi bir kuyruk ve genel hatları ile Apache’ye nazaran daha oturaklı bir tasarıma sahip. CG ailesinin modern savaşçısı ve temsilcisi CBF bayrağı başarılı bir şekilde taşımakta ve taşıyacak gözükmektedir.

Bu soruyu beklediğinizi tahmin edebiliyoruz. Performans konusunda CBF mi Apache mi? Rakamlar ile sizlere ayrıntılı ve yardımcı olacağını düşündüğümüz bilgiler vermeye çalışacağız. Öncelikle güçten başlayalım. TVS 9.95 kW bir güce sahip iken CBF’nin gücü 8 kW. Ufak bir fark gibi gözükse de bu iki motoru da uzun yıllar kullanan şahıslar bu farkı hissedebilmekte ve bu farkı da göz önünde bulundurarak bu konuda Apache’ye yönelmektedirler. Fakat bu farkın getirdiği en önemli konu Apache’deki titreşimdir. Rakibine göre yüksek devirlere ulaştığında ciddi bir titreşim sağlayan Apache bazı kullanıcıları rahatsız etmekte ve onları biraz daha düşünmeye itmektedir. En başta söylediğimiz gibi iki motosiklet de üstün noktalara ve bunların getirisi olarak eksi yönlere sahipler.

Japon markanın yağ yakma konusundan YBR ile karşılaştırdığımız makalede bahsetmiştik. Bu soruna orda bir açıklama getirdik ve isterseniz ulaşıp okuyabilirsiniz. Ayrıca bu klasmandaki motosikletleri karşılaştırırken YBR 125 gibi bir seçeneğiniz olduğunuzu da hatırlatırız. Hintli markadan devam edecek olursak, sağlamlık konusunda CBF’den pek de geri kalır bir yere sahip değil. Malum Hindistan’da da bu motosikletler yaygın bir biçimde kullanılmakta ve trenin üzerinde sağında solunda seyahat eden bir millet düşünün ki bu motosiklete neler yapmaz. Japon modelin sağlamlığı hakkında yorum yapmak pek de yerli olmayacak bu nedenle size Honda kalitesinin sunduğu bir ürün diyoruz ve devam ediyoruz. Yol tutuş açısından iki motosiklet de, aman diyelim buraya dikkat, fabrikadan çıkan tekerlekler berbat ötesi. Bu konuda okuyucularımızı biz de uyarmak isteriz çünkü bu çok ciddi bir konu halini almaktadır, zira fabrika çıkışı tekerlekler ile yaşadığımız tecrübeler ve tattığımız tatlar pek de hoş olmadı. Özellikle ıslak zeminde altınızda motosiklet olduğunu unutabilirsiniz. Fakat tekerlekleri değiştirdiğinizde, yazımızın başında belirttiğimiz optimum kıvraklık ve yol tutuşu seviyesine ulaşabilir ve trafik faresi haline gelebilirsiniz. Araba kullanan arkadaşınız kırmızı ışık yandığında en arkada beklerken siz en öne aralardan rahatlıkla ulaşabilir bekleme sürenizi muazzam derece kısaltabilirsiniz. Bu da size yakıt ve zaman konularında son derece yüklü miktarlar kazandıracaktır.

5 kiloluk bir ağırlık eksikliğine sahip olan Apache, CBF’den pek de hafif değildir fakat iki motosiklet de mükemmel kalkışlar ve performanslar sağlar. Uzun yollar için CBF daha çok kullanılsa da Apache ile de uzun yollar kat eden sürücülere rastlamak mümkündür. Tasarım konusunda piramitte CBF oturaklı tarafta, Apache ise agresif tarafta bulunmakta ve bu da alıcıların kararlarını etkileyen önemli bir nokta olmaktadır. Performans açısından rakibinden biraz daha önde olan Apache, sağladığı titreşim ile CBF’e koz vermektedir. Karşılaştırmaya değer olan iki rakip de aslında yedek parça açısından pek de bir farka sahip değildir fakat Honda’nın geniş servis ağı Apache’yi bu konuda alt etmektedir. Amansız bir mücadele iki firmanın iki motosikleti arasında sıcak bir şekilde sürmektedir. Umarız sunduğumuz bu kriterler çerçevesinde, seçenekleri sizlerin zihinlerinizde daha açık hale getirmiş ve size büyük yardım sağlamışızdır.